Southwestern Athletics Awards and Honors

Hall of Fame

Hall of Honor

Dr. Tex Kassen Award

Dr. Carla Lowry Award

2008-09 Season Honors

Pirate Anchor Award

2009-10 Season Honors

2010-11 Season Honors
2011-12 Season Honors 2012-13 Season Honors

Hall of Fame

Hall of Fame Nomination Form              Hall of Fame Team Nomination Form               Hall of Fame Induction Criteria

Name Year Inducted Name Year Inducted Name Year Inducted
 Charles Messervie "Lefty" Edens 1990  Carl Nettles "Bubba" Reynolds 1990 Chester Lee "Chatter" Allen 1991
 Rodney James "Captain" Kidd 1991
 Joseph C. Barnes
1992 Alfie Vela Perrin 1992
 Bobby Moegle 1994 Hershel M. Orr 1994 Jeanne Bulla 1995
 William Carson "Nemo" Herrera 1995 Dr. Leo "Tex" Kassen 1995 Frank "Dutch" O'Neill 1995
William Harold "Spot" Collins 1997 Robert Michael "Bobby" Deaton 1997 J. Russell Martin 1997
Coach Randolph M. "Med" Medley 1998
Calvin Daniel Cohen 2001 Sheri Roberts Pollock 2001
Ted Bare 2002 Paul Peak 2002 Dr. Glada C. Munt 2004
 Scott Neal 2004 Walter A. Peterson 2004 Becky Wilson Haughey 2006
 Dr. H. David Medley 2006 Bryan Neal 2006 1981 Volleyball Team 2008
 Dwight Haley, Jr. 2008 Kim Long Harmer 2008 Marvin Hendrson, Sr. 2008
 Mike Timlin 2010 Jim Mallon 2010 Matt Gelotti 2012 
Carla Lowry 2012      

Hall of Honor

Baseball

1975 - Ken Cmerek: NAIA All-American 2nd Team
1977 - Rick Tobolka: AACB All-American 1st Team
1983 - Robert Zearfoss: NAIA All-American Scholar Athlete
1983 - Russell Martin: NAIA All-American 1st Team
1984 - Scott Neal: NAIA All-American 1st Team
1984 - Phillip Wellman: NAIA All-American 1st Team
1985 - Russell Martin: NAIA All-American 1st Team
1986 - A.J. Waznik: NAIA All-American 1st Team
1986 - Dan Cohen: NAIA All-American 2nd Team
1987 - Dan Cohen: NAIA All-American 2nd Team
1988 - Derek Kempf: NAIA All-American 2nd Team
1988 - Jim Phillips: NAIA All-American 2nd Team
1989 - James Mills: NAIA All-American 1st Team
1990 - Don Childs: NAIA All-American Scholar Athlete
1991 - Eric Boyt: NAIA All-American Scholar Athlete
1991 - Michael Peck: NAIA All-American Scholar Athlete
1994 - Amiel Gross: NCAA Division III All-American 2nd Team
1994 - Amiel Gross: NCAA Division III GTE Academic All-American
1995 - Amiel Gross: NCAA Division III All-American 2nd Team
1996 - Amiel Gross: NCAA Division III All-American 2nd Team
1996 - Amiel Gross: NCAA Division III GTE Academic All-American
1996 - Amiel Gross: NCAA Post Graduate Scholarship
1996 - Brian Lopez: NCAA Division III All-American 3rd Team
1997 - Jason Henley: NCAA Division III All-American 1st Team
1998 - Matt Gelotti: NCAA Division III All-American 2nd Team
1999 - Matt Gelotti: NCAA Division III All-American 1st Team
1999 - Ryan Dowdy: NCAA Division III All-American 1st Team
2000 - Matt Gelotti: NCAA Division III All-American 1st Team
2000 - Matt Gelotti: NCAA Division III National Player of the Year
2000 - Forrest Martin: NCAA Division III All-American 1st Team
2001 - Justin Barnett: NCAA Division III All-American 3rd Team
2001 - Taylor Paul: NCAA Division III Academic All-American 2nd Team
2004 - Matt Odom: NCAA Division III All-American 3rd Team

Men's Basketball

1985 - Bobby Deaton: NAIA All-American Honorable Mention
1986 - Bobby Deaton: NAIA All-American 1st Team
1989 - Chris Plumlee: NAIA All-American Scholar Athlete
1991 - Ron Chovanec: NAIA All-American 2nd Team
1991 - Ron Chovanec: NAIA All-American Scholar Athlete
1992 - David Delnera: NAIA Division II All-American 1st Team
1993 - David Delnera: NAIA Division II All-American 3rd Team
2006 - Aaron Bowser: NCAA Division III All-American 3rd Team

Women's Basketball

1989 - Stephanie Baker: NAIA All-American Honorable Mention
1991 - Lynn Cole: NAIA All-American 1st Team
1991 - Lynn Cole: Kodak All-American
1991 - Janet Henderson: NAIA All-American Scholar Athlete
1991 - Sheralyn Mott: NAIA All-American Scholar Athlete

Men's Cross Country

1994 - Robbie Dodd: NCAA Academic All-American
1994 - Ashley Brinkoeter: NCAA Academic All-American

Women's Cross Country

1992 - Laura Guarascio: NAIA All-American Scholar Athlete
1995 - Lisa Mikavich: NCAA Academic All-American

Men's Golf

2004 - Ross Goodson: National Golf Coaches Association of America All-America Scholar
2005 - Ross Goodson: National Golf Coaches Association of America All-America Scholar
2006 - Matthew Espinosa: National Golf Coaches Association of America All-America Scholar
2007 - Christopher Paiz: National Golf Coaches Association of America All-America Scholar
2010 - Ricky Jones: 2010 NGCA All-American Scholar

Womens Golf

2000 - Emily Conine: NCAA Division III NGCA Academic All-American
2000 - Ashlee Martin: NCAA Division III All-American 2nd Team
2000 - Allison Hooker: NCAA Division III NGCA Academic All-American
2003 - Mandy Carrasco: NGCA All-Scholar Team
2007 - Christan Bell: 2004 NGCA All-American Scholar
2009 - Delilah Dominguez: 2008 NGCA All-American Honorable Mention; 2006, 2007, 2008, 2009 NGCA All-American Scholar
2009 - Marisa Mauldin: 2007 NGCA All-American Second Team; 2008, 2009 NGCA All-American First Team; 2006, 2007, 2008, 2009 NGCA All-American Scholar
2010 - Kristen Davenport: 2008 NGCA All-American Second Team; 2010 NGCA All-American First Team; 2007, 2008, 2009, 2010 NGCA All-American Scholar

Softball

2012 - Amanda Ambrose
2012 - Lyndsy Maus
2012 - Taylor Turpin
2012 - Lauren Zearfoss 

Women's Swimming

2009 - Jessica Carrier: 2008 Academic All-American Honorable Mention
2012 - Sarah Ayers:   

Men's Tennis

1984 - L. Brent Farney: NAIA All-American Scholar Athlete
2007 - Nick Shum: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar
2007 - Sean Kissinger: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar
2009 - Nick Parker: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar

Women's Tennis

2007 - Amy Somerford: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar
2008 - Leslie Smith: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar
2010 - Jessica Bolton: 2007 Intercollegiate Tennis Association Scholar
2010 - Emily Gutzmer: 2007, 2010 Intercollegiate Tennis Association Scholar

Volleyball

1981 - Jeanne Bulle: NAIA All-American 1st Team
1981 - Alfie Vela: NAIA All-American 1st Team
1981 - Robyn Hall: NAIA All-American 2nd Team
1982 - Alfie Vela: NAIA All-American 1st Team
1984 - Debbie Williamson: NAIA All-American 1st Team
1984 - Debbie Williamson: AVCA All-American 2nd Team
1986 - Kathy Chapman: AVCA All-American 1st Team
1986 - Tela Lindsey: AVCA All-American 1st Team
1986 - Tela Lindsey: NAIA All-American 1st Team
1986 - Kathy Chapman: NAIA All-American 2nd Team
1987 - Sheri Roberts: AVCA All-American 1st Team
1987 - Sheri Roberts: NAIA All-American 1st Team
1987 - Gerrie Bludau: NAIA All-American Honorable Mention
1987 - Sue Driscoll: NAIA All-American Scholar Athlete
1988 - Sheri Roberts: AVCA All-American 1st Team
1988 - Sheri Roberts: NAIA All-American 1st Team
1988 - Becky Wilson: AVCA All-American 1st Team
1988 - Becky Wilson: NAIA All-American 2nd Team
1988 - Kim Long: NAIA All-American Honorable Mention
1989 - Becky Wilson: AVCA All-American 1st Team
1989 - Becky Wilson: NAIA All-American 1st Team
1989 - Lori Jones: AVCA All-American 2nd Team
1989 - Lori Jones: NAIA All-American 2nd Team
1990 - Kim Long: AVCA All-American 2nd Team
1990 - Kim Long: NAIA All-American 2nd Team
1990 - Lori Jones: NAIA All-American 3rd Team
1991 - Kim Long: AVCA All-American 2nd Team
1991 - Kim Long: NAIA All-American 2nd Team
1992 - Melissa Cathcart: NAIA All-American Scholar Athlete
2003 - Brittany Sauser: AVCA All-American Honorable Mention
2008 - Marie Bruce: 2007 AVCA All-American Honorable Mention
2010 - Audra Gentry: 2009 AVCA All-American Third Team; 2010 AVCA All-American Second Team
2010 - Samantha Lingamfelter: 2007, 2008 AVCA All-American Honorable Mention; 2009 AVCA All-American Third Team
2012 - Christina Nicholls
2012 - Lindsay Thompson 

Dr. Tex Kassen Award - Male Athlete of the Year

Dr. Tex Kassen served as the Director of Athletics at Southwestern from 1971-1985. During his tenure at Southwestern, the school’s athletic teams achieved statewide and national rankings in the National Association for Intercollegiate Athletics. He was inducted into the NAIA Hall of Fame in 1989 for outstanding Achievement and Meritorious Service and in 1995 he was inducted into the Southwestern University Athletic Hall of Fame. A lifetime of involvement meant a lifetime of happiness, a lifetime of satisfaction and a lifetime’s worth of honors for Dr. Kassen.

Name Classification Sport Year Awarded
Aaron Bowser Senior Basketball 2005-2006
Jameson Otto Senior Cross Country 2006-2007
Chris Norris Senior Track & Field 2007-2008
A.C. Cox Junior Basketball 2008-2009
Ricky Jones Senior Golf 2009-2010
Alex Keller Senior Soccer 2010-2011
Daniel Tuttle Sophomore Track & Field 2011-2012

Dr. Carla Lowry Award - Female Athlete of the Year

Carla Lowry served as the Director of Athletics at Southwestern from 1984 to 1995. She was and advocate for all student-athletes. Dr. Lowry expected excellence from all student-athletes who participated wearing the Southwestern uniform. She had great respect for those who worked hard, were exceptional performers and those that exemplified great sportsmanship.

Name Classification Sport Year Awarded
Misti White Senior Volleyball 2005-2006
Marisa Mauldin Sophomore Golf 2006-2007
Marisa Mauldin Junior Golf 2007-2008
Marisa Mauldin Senior Golf 2008-2009
Audra Gentry Senior Volleyball 2009-2010
Sarah Ayers Junior Swimming 2010-2011
Christina Nicholls Senior Volleyball 2011-2012

Pirate Anchor Award

The Anchor award is presented annually by the Student Athletic Advisory Committee (SAAC) to the male and female athlete who best display a number of traits that embody the spirit and character of the SU community. The winners are voted on by any members of the Southwestern student body, faculty and staff.

Name Sport Year
Jessica Lovorn Women's Swimming 2005
Hugh Arrington Men's Basketball 2005
Kristen Johnson Women's Basketball 2006
Ty Ragland Men's Basketball 2006, 2007
Jameson Otto Men's Cross Country 2007
Amanda Gunzelman Women's Soccer 2008
Cory Fujimoto Men's Soccer 2008
Erin Snyder Women's Soccer 2009
Kevin O'Neil Men's Soccer 2009
Lisa Marie "Reese" Cisneros Volleyball 2010
Todd Boone Baseball 2010
Josh Stanfield Men's Swimming 2011
Shae Seagraves Women's Basketball 2011
Sarah Ayers Women's Swimming 2012
Michael Cantu Men's Basketball 2012, 2013
Katelyn Bartell Women's Basketball 2013
     

View: Mobile | Desktop